Filtry
Więcej (-1)
Gutaperki
Sortuj
Gutaperka
Po usunięciu zakażonej miazgi z wnętrza zęba, opracowaniu wszystkich kanałów, ich zdezynfekowaniu oraz osuszeniu, stomatolog musi szczelnie zamknąć system kanałowy za pomocą materiału wypełniającego. Pozostawienie w kanale pustej przestrzeni, w której mogłyby się nadal rozmnażać bakterie, prowadzi często do późniejszych powikłań.
Gutaperka to naturalna żywica, pozyskiwana z drzewa Gutaperkowca, wykazująca właściwości podobne do kauczku. Jest materiałem biokompatybilnym, nie drażni tkanek około wierzchołkowych i jest dobrze tolerowana przez ludzki organizm. Jest to elastyczny, termoplastyczny materiał, który po zastosowaniu utwardza się, tworząc wypełnienie wewnątrz kanałów zębowych. Gutaperkę łatwo wprowadzić w kanał zęba i w razie konieczności równie łatwo można ją usunąć. Wykazuje pewne właściwości przeciwbakteryjne i daje kontrast na zdjęciu RTG, dzięki czemu lekarz jest w stanie ocenić skuteczność przeprowadzonego leczenia endodontycznego. Dodatkowo zaletą gutaperki jest to, że nie przebarwia zębów, jest stabilna objętościowo i nie rozpuszcza się pod wpływem płynów ustrojowych np. śliny.
Dla pewności, że opracowywany kanał jest dobrze wypełmiony wraz z gutaperką należy stosować uszczelniacz czyli materiał do wypełniania kanałów np: AH Plus, Syntex, Adseal. Taki materiał wprowadza się w przestrzeń między ćwiekiem a ścianą kanału.
W celu najlepszego dopasowania do kanału gutaperka występują w wielu rozszerzalnościach i rozmiarach:
Rozszerzalność zwana potocznie Taperem mierzona jest w % i standardowo występuje w 3 wielkościach:
-
0.2 -2%
-
0.4 - 4%
-
0.6 - 6%
Gdzie liczba ta oznacza wzrost średnicy o określoną ilość milimetrów na każdy milimetr gutaperki.
Niezależnie od producenta, rozmiary gutaperek stomatologicznych kodowane są kolorystycznie zgodnie z normą ISO. Dostępne jest kilkanaście rozmiarów zaczynając od 10,15,20 aż do 80, a w przypadku niektórych producentów nawet 140.
Ćwieki gutaperkowe można stosować w dwóch postaciach:
-
w postaci płynnej - gutaperkę na ciepło, można podgrzać do ok 42-49 stopni C, staję się wtedy plastyczna, lepka i płynna.
-
w postaci stałej - bez podgrzewania, jest mniej elastyczna i w postaci ćwieka
Wszystkie gutaperki mogą występować w dwóch wersjach:
-
Kalibrowane czyli z podziałką dla określenia długości kanału
-
Zwykłe bez podziałki