Nici chirurgiczne są często określane są mianem szwów. Nici chirurgiczne są podstawowym a zarazem kluczowym elementem w procesie gojenia ran zarówno wewnątrz organizmu człowieka, jak i powstałych w wyniku przerwania ciągłości skóry oraz głębszych warstw ciała.
Zakładanie szwów to podstawowa umiejętność chirurgiczna, która jest niezwykle istotna w wielu dziedzinach medycyny. Szwy chirurgiczne są stosowane w celu zabezpieczenia i zespolenia ran, przyspieszenia procesu gojenia i minimalizowania ryzyka infekcji.
W gabinetach stomatologicznych zakładanie szwów odbywa się jako ostatni z procesów podczas wykonywania zabiegów chirurgicznych.
Nici chirurgiczne - szwy dzielą się na kilka kategorii w zależności od różnych cech, takich jak materiał, czas resorpcji, a także przeznaczenie.
Oto najważniejsze podziały szwów chirurgicznych używanych w stomatologii:
1. Podział ze względu na resorpcję (wchłanialność)
·Nici chirurgiczne wchłanialne (resorbowalne): ulegają stopniowemu rozkładowi i są wchłaniane przez organizm po określonym czasie. Nie wymagają ich usuwania. Nici chirurgiczne wchłanialne stosujemy wszędzie tam, gdzie zależy nam na wysokiej estetyce gojących się tkanek. W zabiegach stomatologicznych szwy rozpuszczalne stosuje się wówczas, gdy okres podtrzymywania tkanek jest stosunkowo krótki np.: Braun nić chirurgiczna Novosyn - szew syntetyczny pleciony, powlekany. Czas podtrzymywania tkankowego 56-70 dni.
·Nici chirurgiczne niewchłanialne (nieresorbowalne): pozostają w tkance do czasu ich mechanicznego usunięcia. Np.: Braun nić chirurgiczna Dafilon Blue, nić chirurgiczna Coreflon PTFE.
2. Podział ze względu na materiał:
·Nici naturalne: produkowane z materiałów pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego np.: Catgut (kolagen z jelit zwierząt), jedwab ( Silk - z kokonu jedwabnika)
·Nici syntetyczne: wykonane z tworzyw sztucznych które są bardziej przewidywalne w zachowaniu i mniej reaktywne.np: nylon
3. Podział ze względu na strukturę:
·Nici jednowłókninowe (monofilamentowe): składają się z jednego włókna, co zmniejsza ryzyko zakażeń, sztywniejsze, mniej elastyczne , trudniejsze w zakładaniu. np: nić chirurgiczna Amifil
·Nici wielowłókninowe (plecione): składają się z wielu włókien splecionych razem, są giętkie co ułatwia ich wiązanie, ale mogą sprzyjać infekcjom, gdyż łatwiej zatrzymują bakterie.
4. Podział ze względu na oznaczenia kształtu trzonu igły:
·H – 1/2 koła
·D – 3/8 koła
5.Podział ze względu na rodzaj czubka igły:
·R – okrągłe
·S – odwrotnie tnące
6. Podział ze względu na grubość nici:
·3/0
·4/0
·5/0
·6/0
Rozmiar nici określa jej średnicę, np. 3-0, 4-0, 5-0, gdzie większa liczba oznacza cieńszą nić.
Nici 3-0 i 4-0 stosowane są do skóry.
Nici 5-0 i cieńsze (6-0, 7-0) używane są w chirurgii mikrochirurgicznej, np. przy operacjach okulistycznych.
Przykład rozszyfrowania oznaczenia nici:
·DS 19 – 3/8 koła, odwrotnie tnąca, 19 mm
·HR 17 – igła 1/2 koła, okrągła, 17 mm
Ten podział pomaga chirurgom dobrać odpowiednie nici do specyficznych operacji, zależnie od wymagań zabiegu i stanu pacjenta oraz ułatwia proces szukania i zamawiania nici w sklepie.
W Naszym sklepie znajdziesz wiele rodzajów szwów chirurgicznych renomowanych producentów, zarówno szwy chirurgiczne resorbowalne takie jak: Novosyn, Monosyn jak i szwy nierosorbowalne np: Coreflon, Dafilon, Amifil czy Daclon. Przekonaj się sam i znajdź nici dostosowane do Twoich potrzeb.