Produkty dla dentystów wszystkich specjalizacji
Ortodoncja, endodoncja, protetyka, chirurgia
Szeroki wybór sprzętu i wyposażenia stomatologicznego
Skalery, piaskarki, asystory
Najwyższej jakości sprzęt i materiały protetyczne
Cementy, sztyfty, akcesoria
Szwajcarska Polydentia
Jesteśmy oficjalnym dystrybutorem w Polsce
GC Japan
Jesteśmy oficjalnym dystrybutorem GC w Polsce
Uśmiechnij się !
Produkty do wybielania zębów

Filtry

Testy czyli monitorowanie procesu sterylizacji.

Ważnym krokiem w procesie mycia i sterylizacji jest ich kontrola.
W naszym dziale sterylizacja znajdziesz szeroki wybór testów, którymi sprawdzisz skuteczność przeprowadzanych procesów i zadowolisz każdy sanepid.

W dziale testy znajdziesz produkty takie jak:

  • Testy Bowie & Dick
  • Testy pozostałości zanieczyszczeń białkowych
  • Testy biologiczne
  • Testy chemiczne
  • Testy kontroli zgrzewu
  • Testy kontroli mycia w myjce

 

Testy Bowie & Dick

Test Bowie & Dick to test przenikliwości pary wodnej stosowanego w autoklawach (sterylizatorach), aby upewnić się, że para penetracyjna skutecznie przenika do testowanego opakowania. Test nosi nazwę swoich wynalazców, Jamesa Bowiego i Stanleya Dicka.
Test ma postać karty testowej opakowanej arkuszami papieru. Pakiet ten jest zaprojektowany tak, aby imitować trudny do przeniknięcia ładunek. Test przeprowadzamy przed rozpoczęciem sterylizacji w każdy dzień pracujący autoklawu. Test umieszczamy w autoklawie i uruchamiamy w autoklawie program B&D lub najkrótszy program sterylizacji. Po zakończeniu procesu odnajdujemy wybarwiony test i wklejamy go do dziennika kontroli sterylizacji wraz z wydrukiem z autoklawu.

 

Testy pozostałości białkowych Proclean

Test na obecność pozostałości zanieczyszczeń białkowych jest procedurą używaną do sprawdzenia, czy powierzchnie lub narzędzia zostały właściwie oczyszczone z pozostałości białkowych, które mogą zawierać patogeny lub inne zanieczyszczenia biologiczne.
W zależności od producenta test różni się formą wykonania. Test Proclean jest jednym z najpopularniejszych i najprostszych do wykonania. Posiada formę przedłużonej probówki w kształcie podobnej do długopisu. Wewnątrz znajduje się sterylna wymazówka, ktorą pobieramy wymaz z narzędzi, kleszczy, nożyczek itp. i umieszczamy go wewnątrz probówki. Po wprowadzeniu ściska się palcami ampułkę wprowadzając w ten sposób odczynnik. Substancja spływa na dno próbki i reaguje z ewentualnymi zanieczyszczeniami białkowymi pobranymi z kontrolowanej powierzchni. Wynik jest po ok. 60 sekundach. Zmiana koloru odczynnika świadczy o obecności zanieczyszczeń. Wzornik z legendą koloru umieszczony jest na probówce.
Do przeprowadzenia kontroli nie jest potrzebna dodatkowa aparatura

 

Testy biologiczne

Test biologiczny typu SporView to test biologiczny używany do monitorowania skuteczności pracy autoklawu.
Test ten polega na użyciu specjalnie przygotowanych wskaźników biologicznych – fiolek/ ampułek zawierających przetrwalniki bakteryjne i pożywkę.
Ampułki umieszczamy w autoklawie razem ze wsadem. Po zakończonym procesie sterylizacji ampułki wyjmujemy i zgniatamy, a następnie umieszczamy w inkubatorze na 24H lub 48H. W temp 55-60*C
 Po określonym przez producenta czasie wyjmujemy ampułki i i na podstawie wybarwienia stwierdzamy czy test jest negatywny (kolor nie zmienił się)  czy pozytywny (kolor uległ zmianie z fioletowej na żółtą)
Zmiana koloru  substancji w teście oznacza rozmnożenie bakterii w pożywce co świadczy to o
nieskuteczności procesu sterylizacji. Oznacza to, że narzędzia lub powierzchnie mogą nie być odpowiednio sterylne i mogą stanowić zagrożenie dla pacjentów lub personelu medycznego.

 

Testy chemiczne

Wskaźniki chemiczne do kontroli sterylizacji parą w postaci pasków.
Paski służą do ogólnej, wiarygodnej oceny warunków panujących w sterylizatorze.
Paski w zależności od klasy/typu mierzą min.: obecność pary, temperaturę, czas, ciśnienie wewnątrz autoklawu.
Paski występują w kilku klasach najczęściej typ: 4, 5 lub 6. Szczególnie te dwa ostatnie 5 i 6 są lubiane przez sanepid i zalecane w gabinetach stomatologicznych.
Pasek umieszczamy w pakiecie razem z narzędziami, po procesie sterylizacji pasek powinien być odbarwiony ponieważ został zaprojektowany tak, aby zmieniał kolor w odpowiedzi na osiągnięcie określonej temperatury i ciśnienia.
Odbarwione paski umieszczamy w dzienniku sterylizacji, niektórzy producenci ułatwiają to czynność oferując paski samoprzylepne.

0