Materiały wypełnieniowe w stomatologii są podstawowym elementem leczenia ubytków zębów. Wybór odpowiedniego materiału zależy od rodzaju ubytku, jego umiejscowienia oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Najczęściej stosowane materiały to :
Wypełnienia kompozytowe, są najbardziej popularne i cenione przez stomatologów ze względu na bogatą kolorystykę, różnorodność, łatwość zakładania oraz ich estetykę. Materiały te zapewniają idealne dopasowanie koloru do naturalnych tkanek zęba oraz jego kształtu. Wykazują wysoką odporność na ścieranie, łatwą polerowalność i kształtowanie.
·Kompozyty chemoutwardzalne:
W większości przypadków składają się z bazy i katalizatora, utwardzają się na skutek reakcji chemicznej między inicjatorem a aktywatorem. Po zmieszaniu dwóch składników materiał zaczyna twardnieć. Czas utwardzania zależy od proporcji składników i temperatury, co pozwala stomatologowi na precyzyjne umieszczenie materiału.
·Kompomery:
Kompomery to materiały wypełnieniowe, które łączą w sobie właściwości kompozytów – estetykę i twardość oraz bioaktywność i uwalnianie fluoru charakterystyczne dla cementów glasjonomerowych.
·Glasjonomery:
Glasjonomery to materiały stomatologiczne, które znajdują szerokie zastosowanie w różnych procedurach dentystycznych, takich jak wypełnienia zębów czy cementowanie uzupełnień protetycznych. Są to materiały na bazie szkła (szkło fluoro-glinowo-krzemianowe) i kwasu poliakrylowego. Ich biokompatybilność, właściwości przeciwpróchnicze i łatwość aplikacji sprawiają, że są popularnym wyborem zarówno wśród stomatologów.
·Materiałytymczasowe:
Wypełnienia tymczasowe powszechnie zwane fleczerami, przeznaczone do czasowego wypełniania ubytków w zębach i zamykania kanałów zębowych w trakcie zabiegów protetycznych i endodontycznych.
Fleczer ma za zadanie ochronić ząb przed zebraniem się zanieczyszczeń, działa jak swoisty opatrunek ipozostaje w zębie do czasu zakończenia leczenia. Fleczer jest znacznie mniej trwały i estetyczny niż wypełnienie stałe. Zazwyczaj zakładany jest na okres kilku dni lub tygodni. Występuje w postaci gotowej pasty ( Caviton, Cavipack) lub proszku do zarabiania z wodą (Thymodentin)